NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
5337
Цветни аспекти

Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене

На сцената на римския амфитеатър Арена ди Верона в Италия ще бъде изнесен концерт под диригентството на Рикардо Мути, по повод включването на италианското оперно пеене в списъка в световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП. Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта. На сцената ще излязат руската дива Анна Нетребко, германският тенор Йонас Кауфман, френският баритон Людовик Тезие, италианското сопрано Елеонора Бурато и нейните сънародници Лука Салси и Франческо Мели. Очакват се повече от 10 000 любители на музиката да посетят този голям фестивал на класическата музика в най-големия театър на открито в света

| 07 Юни 2024, 16:31 ч.
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Снимка © Pixabay

На сцената на римския амфитеатър Арена ди Верона в Италия ще бъде изнесен концерт под диригентството на Рикардо Мути, по повод включването на италианското оперно пеене в списъка в световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП.

Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.

Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".

Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.

Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.

„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че н

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

Двудневна музикална работилница по проект Music connects организира на 22 и 23 юни в Шумен артшкола „От нота до цвят“. 

Водещи ще бъдат китаристът Данаил Петков и преподавателката по пиано и солфеж Теодора Георгиева. 

В първия ден на музикалното събитие се планира да се свири и обсъжда рок музика, а във втория акцентът е върху музикалната теория и класическата музика, каза Мария Жекова от школа „От нота до цвят“.

Инициативата е част от по-голям международен проект „Collab 4 HySust CCI“, който цели да обедини културни организации и да ги насърчи към устойчиво развитие. 

Целта на музикалните работилници в Шумен е да се подкрепят различни младежи да развият своите креативни и социални умения, като допринесат положително към общността си. 

Проектът Music connects насърчава младежи да свирят заедно, както и да направят своите първи стъпк

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

Над 2000 души пяха, танцуваха и скандираха с Васил Найденов в четвъртък вечер. С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2.

На сцената под открито небе бяха още Константин Цеков от ФСБ (клавишни), Стоян Бозов (китара) и Станислава Христова (беквокали).

В продължение на час и половина, Васил Найденов изпълняваше най-хубавите песни от своя репертоар – „Адаптация“, „Сигурно“, „Синева“, „Междучасие“, „Рали“, „Джулия“, „А дали е така“, „Старата любов“, „Телефонна любов“, „На случайна гара“, както и дуетите със Силвия Кацарова – „Огън от любов“, и с Лили Иванова – „Стари мой приятелю“.   

Изненадата на вечерта бяха няколко песни, които отдавна не са звучали на живо – „Самотна лодка

Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта. На сцената ще излязат руската дива Анна Нетребко, германският тенор Йонас Кауфман, френският баритон Людовик Тезие, италианското сопрано Елеонора Бурато и нейните сънародници Лука Салси и Франческо Мели. Очакват се повече от 10 000 любители на музиката да посетят този голям фестивал на класическата музика в най-големия театър на открито в света. 

Под диригентството на маестро Рикардо Мути,160 оркестрови музиканти и над 300 хористи от най-престижните италиански театри, сред които „Ла Скала“ в Милано и „Ла Фениче“ във Венеция ще бъдат изпълнени арии от най-великите италиански композитори на XIX век. Ще прозвучат арии от „Мадам Бътерфлай“, „Бохеми“ и „Тоска“ на Джакомо Пучини, чието творчество се чества по случай стогодишнината от смъртта му. Освен това публиката ще има възможност да чуе и откъси от „Травиата“ и „Риголето“ на Джузепе Верди и „Норма“ на Винченцо Белини. 

Италианското „белканто“ (красиво пеене) беше включено в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО през декември 2023 г. Решението беше приветствано от Рим като признание за глобален признак за „съвършенство“.  

„Исторически погледнато,  италианската опера е най-старата от всички. Операта е италианско изобретение, което се е разпространило по целия свят“, каза Людовик Тepre пред АФП.

Операта се ражда около 1600 г. във Флоренция, където е основана академия, за да се популяризира новаторската комбинация от пеене на текст и музика. 

Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет страницата си от ведомството. Директорът и археолог Георги Ганецовски каза , че намерението им е да надграждат постигнатото и усилията на целия екип на музея са в тази посока. 
 
Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца. 

За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните

Варненската галерия А&G Art meeting открива летния си сезон със съвместна изложба живопис на Елена Велкова и Веселин Начев. 

Вдъхновението на художничката за картините й идва от детството и майчинството, а неговото - от спомените от едно пътуване до Франция. По нейните думи обаче двамата не са обсъждали предварително идеите за общата им изява. 

По темата за детството Велкова работи от около две години, сподели тя. Рисува спомени от своето детство, мигове от ежедневието и преживяванията с детето си, което е на три години и половина. Има и изображения, вдъхновени от стари фотографии от семейния архив, но художничката не е търсила да изрази времето в тях, а по-скоро моментите, скътани в хората, които решава да запечата заради носталгията, хумора и други емоции в тях. 

Опитвам се да преработя впечатленията, за да създам атмосферата на платното, каза

Театър в „Маймунарника“ ще има през август и септември в София, съобщават организаторите и продуценти от Artvent. 

По думите им сцената на емблематичното място в Борисовата градина ще бъде адаптирана за всеки един спектакъл, така че да създаде за публиката по-различно театрално преживяване.

„Вярваме, че с тази инициатива ще допринесем за активния културен живот в София и през лятото, като предоставим на хората в столицата допълнителни възможности да прекарат вечерите си пълноценно с качествено театрално съдържание“, коментират от Artvent.

Началото на поредицата театрални събития ще постави чешката комедия „От всички страни“ – на 19 август. Александра Сърчаджиева, Стефания Колева, Дарин Ангелов и Деян Ангелов се забъркват в сложни отношения между две д

Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.

Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.

“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът. 

Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Първият голям композитор е Клаудио Монтеверди (1567-1643). Неговото произведение „Орфей“ е изпълнено в придворния театър на град Мантуа през 1607 г. и се смята от музиколозите за отправна точка на съвременната опера. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5337
Цветни аспекти

Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене

Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта.Под диригентството на маестро Рикардо Мути,160 оркестрови музиканти и над 300 хористи от най-престижните италиански театри, сред които „Ла Скала“ в Милано и „Ла Фениче“ във Венеция ще бъдат изпълнени арии от най-великите италиански композитори на XIX век. Ще прозвучат арии от „Мадам Бътерфлай“, „Бохеми“ и „Тоска“ на Джакомо Пучини, чието творчество се чества по случай стогодишнината от смъртта му. Освен това публиката ще има възможност да чуе и откъси от „Травиата“ и „Риголето“ на Джузепе Верди и „Норма“ на Винченцо Белини.

| 07 Юни 2024, 16:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Класически концерт ще бъде изнесен на сцената на Арена ди Верона, посветен на италианското оперно пеене
Снимка © Pixabay

На сцената на римския амфитеатър Арена ди Верона в Италия ще бъде изнесен концерт под диригентството на Рикардо Мути, по повод включването на италианското оперно пеене в списъка в световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП.

Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта. На сцената ще излязат руската дива Анна Нетребко, германският тенор Йонас Кауфман, френският баритон Людовик Тезие, италианското сопрано Елеонора Бурато и нейните сънародници Лука Салси и Франческо Мели. Очакват се повече от 10 000 любители на музиката да посетят този голям фестивал на класическата музика в най-големия театър на открито в света. 

Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.

Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".

Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.

Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.

„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че н

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

Двудневна музикална работилница по проект Music connects организира на 22 и 23 юни в Шумен артшкола „От нота до цвят“. 

Водещи ще бъдат китаристът Данаил Петков и преподавателката по пиано и солфеж Теодора Георгиева. 

В първия ден на музикалното събитие се планира да се свири и обсъжда рок музика, а във втория акцентът е върху музикалната теория и класическата музика, каза Мария Жекова от школа „От нота до цвят“.

Инициативата е част от по-голям международен проект „Collab 4 HySust CCI“, който цели да обедини културни организации и да ги насърчи към устойчиво развитие. 

Целта на музикалните работилници в Шумен е да се подкрепят различни младежи да развият своите креативни и социални умения, като допринесат положително към общността си. 

Проектът Music connects насърчава младежи да свирят заедно, както и да направят своите първи стъпк

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

Над 2000 души пяха, танцуваха и скандираха с Васил Найденов в четвъртък вечер. С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2.

На сцената под открито небе бяха още Константин Цеков от ФСБ (клавишни), Стоян Бозов (китара) и Станислава Христова (беквокали).

В продължение на час и половина, Васил Найденов изпълняваше най-хубавите песни от своя репертоар – „Адаптация“, „Сигурно“, „Синева“, „Междучасие“, „Рали“, „Джулия“, „А дали е така“, „Старата любов“, „Телефонна любов“, „На случайна гара“, както и дуетите със Силвия Кацарова – „Огън от любов“, и с Лили Иванова – „Стари мой приятелю“.   

Изненадата на вечерта бяха няколко песни, които отдавна не са звучали на живо – „Самотна лодка

Под диригентството на маестро Рикардо Мути,160 оркестрови музиканти и над 300 хористи от най-престижните италиански театри, сред които „Ла Скала“ в Милано и „Ла Фениче“ във Венеция ще бъдат изпълнени арии от най-великите италиански композитори на XIX век. Ще прозвучат арии от „Мадам Бътерфлай“, „Бохеми“ и „Тоска“ на Джакомо Пучини, чието творчество се чества по случай стогодишнината от смъртта му. Освен това публиката ще има възможност да чуе и откъси от „Травиата“ и „Риголето“ на Джузепе Верди и „Норма“ на Винченцо Белини. 

Италианското „белканто“ (красиво пеене) беше включено в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО през декември 2023 г. Решението беше приветствано от Рим като признание за глобален признак за „съвършенство“.  

Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет страницата си от ведомството. Директорът и археолог Георги Ганецовски каза , че намерението им е да надграждат постигнатото и усилията на целия екип на музея са в тази посока. 
 
Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца. 

За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните

Варненската галерия А&G Art meeting открива летния си сезон със съвместна изложба живопис на Елена Велкова и Веселин Начев. 

Вдъхновението на художничката за картините й идва от детството и майчинството, а неговото - от спомените от едно пътуване до Франция. По нейните думи обаче двамата не са обсъждали предварително идеите за общата им изява. 

По темата за детството Велкова работи от около две години, сподели тя. Рисува спомени от своето детство, мигове от ежедневието и преживяванията с детето си, което е на три години и половина. Има и изображения, вдъхновени от стари фотографии от семейния архив, но художничката не е търсила да изрази времето в тях, а по-скоро моментите, скътани в хората, които решава да запечата заради носталгията, хумора и други емоции в тях. 

Опитвам се да преработя впечатленията, за да създам атмосферата на платното, каза

Театър в „Маймунарника“ ще има през август и септември в София, съобщават организаторите и продуценти от Artvent. 

По думите им сцената на емблематичното място в Борисовата градина ще бъде адаптирана за всеки един спектакъл, така че да създаде за публиката по-различно театрално преживяване.

„Вярваме, че с тази инициатива ще допринесем за активния културен живот в София и през лятото, като предоставим на хората в столицата допълнителни възможности да прекарат вечерите си пълноценно с качествено театрално съдържание“, коментират от Artvent.

Началото на поредицата театрални събития ще постави чешката комедия „От всички страни“ – на 19 август. Александра Сърчаджиева, Стефания Колева, Дарин Ангелов и Деян Ангелов се забъркват в сложни отношения между две д

Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.

Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.

“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът. 

Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

„Исторически погледнато,  италианската опера е най-старата от всички. Операта е италианско изобретение, което се е разпространило по целия свят“, каза Людовик Тepre пред АФП.

Операта се ражда около 1600 г. във Флоренция, където е основана академия, за да се популяризира новаторската комбинация от пеене на текст и музика. 

Първият голям композитор е Клаудио Монтеверди (1567-1643). Неговото произведение „Орфей“ е изпълнено в придворния театър на град Мантуа през 1607 г. и се смята от музиколозите за отправна точка на съвременната опера. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.